کمپرسور کولر گازی چیست چه وظیفه ای را انجام میدهد؟

سیستم های خنک کننده و کولر گازی از اجزایی دقیق و گوناگون تشکیل شده است که پروسه و نتیجه نهایی همه اجزاء تشکیل شده ایجاد و آسانی و خنک کنندگی فضای مورد نظر شما می باشد . هر قسمتی از یک کولرگازی وظیفه و اهمیتی دارد ولی برخی از این قطعات مستلزم توجه ویژه ای هستند ، یکی از این قطعات کمپروسور یک دستگاه است که به صورت اساسی قلب یک کولر گازی محسوب می شوند.

یک سیستم تهویه مطبوع بدون کمپرسور نمیتواند کار کند به این دلیل که وظیفه اصلی یک کمپروسور کمپرس و متراکم کردن گاز مبرد می باشد ، دقت به قدرت و ساختار آن بسیار مهم و حیاطی است به این دلیل که وجود یک کمپروسور بی کیفیت سیکل خنک کنندگی کمتر را در پی خواهد داشت.

مبانی کمپرسور:

کمپروسور قطعه اصلی یک کولر گازی به حساب می آید این کمپرسور باید در فضای باز قرار گیرد و وظیفه آن این است که مبرد مورد احتیاج برای انتقال از طریق کویل های یونیت های داخلی و خارجی و همینطور متراکم کردن و کمپرس کردن گاز مبرد و همچنین بهره بردن از انرژی به مبرد را به گردش بگزارد.

زمانی که شما از یک کولر گازی انتظار خنک کنندگی ایده آلی را دارید باید به دنبال کولر گازی با کمپروسور قدرتمند می باشید . یک موتور قدرتمند کمپروسور که خود به عنوان یک موتور مستقل که از یک سیلندر و پیستون ساخته شده است . کمپروسور فشرده سازی مبرد گاز خنک کنندگی یک سیستم را بر عهده دارد که این سبب می شود گاز مبرد کمپرس و درجه حرارت آن پائین تر آیدو تبدیل به مایع می شود و با فشار مایع را از طریق خطوط ارتباطی به یونیت داخلی منتقل می نمایند و در یونیت داخلی مایع ارسال شده تبخیر شده و کرما را از خانه شما جذب میکنند ، مبرد در اخر منجر به بازگشت به کمپروسور چرخه دوباره می باشد.

به صورت کلی می توان همه ی کمپروسور های تولید شده را در سراسر جهان به سه دسته تقسیم کرد :

1 : کمپروسور روتاری : کمپروسور هایی که به صورت عمودی به دست یک شبکه عملکرد فشرده و کمپرس گاز را انجام می دهد.

2 : کمپروسور های پیستونی : این گونه کمپرسور ها به دست یک پیستون در درون سیلندر عملکرد کمپرس را انجام می دهد .

3 : کمپروسور های اسکرول : این نوع کمپروسور که از بهترین کمپروسور ها و پیشرفته ترین گونه کمپروسورها محسوب می شود و عملکرد آنها به صورت سانتریفیوژی و چرخشی عمل می کندد و به صورت عمومی از انواع کمپروسور های دیگر پر کازآمد تر و طول عمر زیادتری نسبت به بقیه دارند.

شرایط آب و هوایی کمپرسور ها:

شرایط کارکرد محیطی کمپرسور کولر گازی با دقت به محلی که قرار است در آن فعالیت کنند خیلی مهم است به صورت یک قاعده کلی کمپروسور های تولید شده از نظر شرایط آب و هوایی به دو گروه T1 و T3 تقسیم بندی می شوند . شرایط آب و هوایی T1 به مناطقی معتدل و نیمه معتدل و کوهستانی اطلاق می شود که شرایط دما زیادتر از 30 درجه سانتی گراد می باشد که قابل بیان است فعالیت کمپروسورهای T1 در شرایط و منطقه هایی که بیشتر از 35 درجه سانتی گراد باشند اصطلاحا اورلود و از فعالیت خود باز می ایستد.

شرایط آب و هوایی T3 به شرایط و مناطقی اطلاق می شود که خیلی گرم سیر و استوایی هستند ، در این حالت کمپروسور قادر است تا 60 درجه سانتی گراد گرمای محیط را تحمل و به عملکرد خود ادامه دهند . قابل به ذکر است هیچ زمانی از کمپروسور هایی که با شرایط آب و هوایی شما مطابقت ندارد خریداری و بهره نبرید به این دلیل که با این کار از هدر رفتن پول خود جلوگیری خواهید کرد.

مطالب مشابه

علت یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان

وکیوم کولر گازی چیست