در این مقاله از سری مقالات سایت کولر گازی آهنگ تلاش داریم سوالات و سوالات کاربران پیرامون تقاوت های کولر گازی و اسپلیت و کولر آبی را بیان کنیم.

تفاوت کولر های گازی و آبی در چیست؟

کولرهای آبی با تبخیر رطوبت و تبدیل گرمای محسوس محیط به گرمای نهان٬ دمای محیط را کم میکنند. اما اساس کار کولر گازی به این صورت است که٬ وجود مبرد با دمای پائین در لوله های اواپراتور(یونیت داخلی) و مکش هوای گرم محیط به وسیله فن و گذر این هوا از بین لوله های اواپراتور سبب سرمایش هوای محیط می شود. و گرمای دفع شده ی محیط به دست مبرد جذب شده و این گرما طی سیکلی از کندانسور به محیط بیرون دفع می گردد.

 کدام نوع کولر بهتر است؟

کولر آبی برای محیط های با رطوبت نسبی بالا مناسب نیست. به این علت که هوا از لحاظ رطوبت به مرحله اشباع بسیار نزدیک می باشد. به وجود آمدن شبکه کانال کشی عمودی و افقی برای کولرهای آبی هزینه ابتدایی ساختمان را افزایش می دهد. هوای مرطوب تولیدی در کولر ابی ٬محیط خیلی مناسبی جهت رشد انواع الودگی های باکتریایی٬ ویروسی ٬میکروبی و… می باشد. کولر گازی رطوبت هوا را کاهش میدهد.دما در کولرهای گازی دارای قابل تنظیم می باشد.

اسپلیت با کولر گازی چه تفاوتی دارد؟

اسپلیت یونیت یا اسپلیت مفهوم دوتایی را منتقل میکنند یعنی قسمت بزرگی از کولرهای گازی همین اسپلیت ها تشکیل میدهند. از دو بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده اند. اما کولر گازی مفهوم زیادتری را انتقال می دهد که اضافه بر اسپلیت ها شامل کولرهای گازی پنجره ای و پرتابل نیز می شود.

آیا کولرهای گازی نیز مدل های گوناگونی دارند؟

بله.کولرهای گازی از سه قسمت عمده تشکیل شده اند

1-پنجره ای 2-پرتابل 3-اسپلیت(دیواری- سقفی دیواری- سقفی زمینی- کاستی- کانالی- ایستاده - چندپنله)

توضیح مختصری راجع به سیکل کاری کولرهای گازی بدهید؟

کولرهای گازی بر اصل سیکل های تبرید کار می کنند که از چهار بخش کلی تشکیل شده اند: کمپرسور-کندانسور-اواپراتور-لوله مویین یا شیر انبساط. مبرد فشار پایین در اواپراتور(یونیت داخلی) حرارت محیط را جذب می کند و از مایع به گاز تغییر فاز می دهد. گاز مبرد وارد کمپرسور(قلب سیستم) شده و فشرده می شود. دما و فشارش افزایش می یابد تا در کندانسور(یونیت خارجی) گرمای جذب شده از محیط داخل را به کمک فن به هوای بیرون منتقل کند.

نمایندگی کولر گازی آکس در ایران